Soyuz , hvilken som helst af flere versioner af sovjetisk / russisk bemandet rumfartøj lanceret siden 1967 og det længst betjente bemandede rumfartøjsdesign i brug. Oprindeligt udtænkt i sovjetisk rumfartsdesigner Sergey Korolyov 'S designbureau (Energia) for U.S.S.R.'erne Måne -landingsprogram (officielt annulleret i 1974), har det modulære fartøj primært fungeret som en besætningsfærge til og fra rumstationer, der kredser jorden, specielt Salyut-stationerne, Mig , og International rum Station (ISS). Soyuz er det russiske ord for union.
Soyuz TM og Mir russiske Soyuz TM rumfartøj (den for det meste mørke struktur med udvidede solpaneler) dokket til en havn på Mir-rumstationen i et billede lavet af den amerikanske rumfærge Atlantis 21. september 1996. NASA
Det 7 meter lange (23 fod) lange syv ton køretøj omfatter tre moduler sammenføjede - et centralt, klokkeformet afstamningsmodul med kontureret sofaer til så mange som tre personer under opstigning, nedstigning og landing et cylindrisk servicemodul monteret bagtil, der giver fremdrift, livsstøtte og elektrisk strøm; og et kugleformet orbitalmodul foran, der bærer dockingsystemet og indeholder beboelsesfaciliteter og gods til missionens orbitale fase. De tre moduler forbliver sammen under hele missionen, indtil rumfartøjet er deorbiteret; kun nedstigningsmodulet vender tilbage til jorden intakt. Den første bemandede lancering af en Soyuz fandt sted den 23. april 1967. Dens eneste testpilot, Vladimir Komarov, blev dræbt, da faldskærmsmodulets faldskærm ikke udfoldede sig efter genindtræden, og modulet styrtede ned - den første menneskelige død under en rumfart.
Soyuz TMA-7 Soyuz TMA-7-rumfartøjet, der frigøres fra den Internationale Rumstation (ISS), 8. april 2006. Human Spaceflight Collection / NASA
Efter at have mistet løbet til månen i 1969 tilpassede Sovjetunionen Soyuz til færgebesætninger til rumstationer. Soyuz 11 bar det indledende besætningsmedlem til Salyut 1-stationen i juni 1971, men efter en rekordindstilling på 23 dage ombord døde de tre kosmonauter, da deres afstamningsmodul ved et uheld kom i tryk, mens de vendte tilbage til Jorden. Ved redesignet af rumfartøjet for at forhindre en anden sådan ulykke blev en sofa fjernet for at rumme et uafhængigt livsstøttesystem til individuelle trykdragter. En ændret version fløj i juli 1975 til Apollo-Soyuz Test Project, det første US-sovjetiske joint venture. I løbet af 1970'erne blev et automatiseret derivat af Soyuz, kendt som Progress, udviklet som et rumstationsforsyningskøretøj; fragt- og tankningsmoduler erstattede orbitale og nedstigende moduler i Soyuz-designet. Dens operationelle brug begyndte i 1978 med en mission til Salyut 6.
Den første store redesign af Soyuz blev introduceret i 1979. Kaldt Soyuz T, den havde avanceret udstyr og kapaciteter og gendannede det tredje besætningssted. Soyuz TM-versionen, en opgradering med en række nye systemer, foretog sin første bemandede flyvning i 1987, da den bar Mirs andet besætning til den daværende embryonale rumstation. Soyuz TMA debuterede i 2002 med en bemandet flyvning til ISS; dens design indarbejdede ændringer for at imødekomme visse krav fra National Aeronautics and Space Administration (NASA) som en ISS-redningsbåd, herunder lette højde- og vægtbegrænsninger for besætningsmedlemmer. En opgraderet version af Progress blev også brugt til at færge fragt til ISS. Efter USAs eksplosion under flyvning rumskib orbiter Columbia i februar 2003 og den deraf følgende jordforbindelse af shuttle-flåden var Soyuz-rumfartøjet i et stykke tid det eneste middel til ISS-besætningsudvekslinger, indtil shuttle-flyvningerne genoptog i juli 2005. En ny Soyuz-version, TMA-M, blev først lanceret i 2010. Efter USA space shuttle-program sluttede i 2011, blev Soyuz igen det eneste rumfartøj, der kunne tage astronauter til ISS. En opgraderet version, MS, med forbedrede solarrays og thrustere og ekstra afskærmning mod mikrometeoroider, startede sin første lancering i 2016. I afventning af udviklingen af et nyt amerikansk bemandet rumfartøj er Soyuz det eneste rumfartøj bortset fra Kinas Shenzhou (som er baseret på Soyuz ) der flyver astronauter ud i rummet.
Soyuz TMA-12 Soyuz TMA-12-rumfartøjet forbereder docking ved den Internationale Rumstation (ISS), 10. april 2008. Human Spaceflight Collection / NASA
Soyuz TMA-20M Soyuz TMA-20M lander nær Zhezqazghan, Kasakhstan, med ekspedition 48 besætningsmedlemmer, der vender hjem efter 172 dage i rummet, den 7. september 2016. NASA / Bill Ingalls
Soyuz TMA-12M Soyuz TMA-12M rumfartøj, der nærmer sig den internationale rumstation til docking, 27. marts 2014. NASA
Baikonur Cosmodrome; Soyuz TMA-04M Soyuz TMA-04M-rumfartøjet roteres af teknikere, Baikonur Cosmodrome, Kasakhstan, 8. maj 2012. NASA
diastole er hjertets sammentrækningsfase
En kronologi af rumflyvninger i Soyuz-programmet er vist i tabellen.
mission | mandskab | datoer | noter | |
---|---|---|---|---|
Soyuz 1 | Vladimir Komarov | 23. - 24. april 1967 | første rumfartsulykke, faldskærm indsat forkert under genindtræden | |
Soyuz 3 | Georgy Beregovoy | 26. - 30. oktober 1968 | forsøgte at lægge til med ubemandet Soyuz 2 | |
Soyuz 4 | Vladimir Shatalov | 14. - 17. januar 1969 | forankret med Soyuz 5 den 16. januar | |
Aleksey Yeliseyev (ned) | ||||
Yevgeny Khrunov (ned) | ||||
Soyuz 5 | Boris Volynov | 15. - 18. januar, 1969 | Yeliseyev og Khrunov spadserede til Soyuz 4 | |
Aleksey Yeliseyev (op) | ||||
Yevgeny Khrunov (op) | ||||
Soyuz 6 | Georgy Shonin | 11. - 16. oktober 1969 | Kubasov udførte svejseeksperimenter; rendezvous med Soyuz 7 og 8 | |
Valery Kubasov | ||||
Soyuz 7 | Anatoly Filipchenko | 12. - 17. oktober 1969 | mislykket forsøg på at forankre Soyuz 8 | |
Vladislav Volkov | ||||
Viktor Gorbatko | ||||
Soyuz 8 | Vladimir Shatalov | 13. - 18. oktober 1969 | mislykket forsøg på at forankre Soyuz 7 | |
Aleksey Yeliseyev | ||||
Soyuz 9 | Andriyan Nikolayev | 1. - 19. juni 1970 | ny pladsudholdelsesrekord (17 dage 17 timer) | |
Vitaly Sevastiyanov | ||||
Soyuz 10 | Vladimir Shatalov | 22. - 24. april 1971 | dokket med Salyut-rumstationen, men en defekt luge på Soyuz tillod ikke besætningen at komme ind | |
Aleksey Yeliseyev | ||||
Nikolay Rukavishnikov | ||||
Soyuz 11 / Salyut 1 | Georgy Dobrovolsky | 6. - 29. juni 1971 | ny pladsudholdelsesrekord (23 dage og 18 timer) første ophold på en rumstation (Salyut); besætningen døde, da kapslen blev trykløs under genindtræden | |
Viktor Patsayev | ||||
Vladislav Volkov | ||||
Soyuz 12 | Vasily Lazarev | 27. - 29. september 1973 | testet ændringer til Soyuz siden Soyuz 11-katastrofen | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 13 | Pyotr Klimuk | 18. - 26. december 1973 | første rumflyvning viet til et instrument, Orion ultraviolette teleskop | |
Valentin Lebedev | ||||
Soyuz 14 / Salyut 3 | Pavel Popovich | 3. - 19. juli 1974 | første mission til militær rumstation | |
Yury artyukhin | ||||
Soyuz 15 | Gennady Sarafanov | 26. - 28. august 1974 | mislykkedes at docke med Salyut 3 | |
Lev Dyomin | ||||
Soyuz 16 | Anatoly Filipchenko | 2. - 8. december 1974 | øvelse til Apollo-Soyuz Test Project | |
Nikolay Rukavishnikov | ||||
Soyuz 17 / Salyut 4 | Alexey Gubarev | 11. januar – 10. februar 1975 | gennemført studier inden for meteorologi, solastronomi, atmosfærisk fysik | |
Georgy Grechko | ||||
Soyuz 18-1 | Vasily Lazarev | 5. april 1975 | tredje fase mislykkedes og tvang nødlanding | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 18 / Salyut 4 | Pyotr Klimuk | 24. maj – 26. juli 1975 | fortsatte eksperimenter påbegyndt på Soyuz 17 | |
Vitaly Sevastyanov | ||||
Soyuz 19 | Aleksey Leonov | 15. - 21. juli 1975 | forankret i rummet med Apollo | |
Valery Kubasov | ||||
Soyuz 21 / Salyut 5 | Boris Volynov | 6. juli - 24. august 1976 | mission afbrudt på grund af skadelig lugt | |
Vitaly Zholobov | ||||
Soyuz 22 / Salyut 5 | Valery Bykovsky | 15. - 23. september 1976 | fotograferede dele af Østtyskland i flere bølgelængder | |
Vladimir Aksyonov | ||||
Soyuz 23 | Vyacheslav Zudov | 14. - 16. oktober 1976 | mislykkedes at docke med Salyut 5 | |
Valery Rozhdestvensky | ||||
Soyuz 24 / Salyut 5 | Viktor Gorbatko | 7. - 25. februar 1977 | erstattet hele lufttilførslen af Salyut 5 | |
Yury Glazkov | ||||
Soyuz 25 | Vladimir Kovalyonok | 9. - 11. oktober 1977 | mislykkedes at docke med Salyut 5 | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 26 / Salyut 6 / Soyuz 27 | Yuri Romanenko | 10. december 1977 - 16. marts 1978 | ny pladsudholdelsesrekord (96 dage og 10 timer) | |
Georgy Grechko | ||||
Soyuz 27 / Salyut 6 / Soyuz 26 | Vladimir Dzhanibekov | 10. - 16. januar 1978 | det første besætning, der vendte tilbage til Jorden i et andet fartøj, end de startede | |
Oleg Makarov | ||||
Soyuz 28 / Salyut 6 | Aleksey Gubarev | 2. - 10. marts 1978 | første tjekkiske astronaut (Remek) | |
Vladimir Remek | ||||
Soyuz 29 / Salyut 6 / Soyuz 31 | Vladimir Kovalyonok | 15. juni – 2. november 1978 | ny pladsudholdelsesrekord (139 dage og 15 timer) | |
Aleksandr Ivanchenkov | ||||
Soyuz 30 / Salyut 6 | Pyotr Klimuk | 27. juni – 5. juli 1978 | første polske astronaut (Hermaszewski) | |
Mirosław Hermaszewski | ||||
Soyuz 31 / Salyut 6 / Soyuz 29 | Valery Bykovsky | 26. august - 3. september 1978 | første tyske astronaut (Jähn) | |
Sigmund Jähn | ||||
Soyuz 32 / Salyut 6 / Soyuz 34 | Vladimir Lyakhov | 25. februar – 19. august 1979 | ny pladsudholdelsesrekord (175 dage 1 time) | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 33 | Nikolay Rukavishnikov; | 10. - 12. april 1979 | første bulgarske astronaut (Ivanov) | |
Georgy Ivanov | ||||
Soyuz 35 / Salyut 6 / Soyuz 37 | Leonid Popov | 9. april – 11. oktober 1980 | ny pladsudholdelsesrekord (184 dage 20 timer) | |
Valery Ryumin | ||||
Soyuz 36 / Salyut 6 / Soyuz 35 | Valery Kubasov | 26. maj – 3. juni 1980 | første ungarske astronaut (Farkas) | |
Bertalan Farkas | ||||
Soyuz T-2 / Salyut 6 | Yuri Malyshev | 5. - 9. juni 1980 | testflyvning af opdateret Soyuz | |
Vladimir Aksyonov | ||||
Soyuz 37 / Salyut 6 / Soyuz 36 | Viktor Gorbatko | 23. - 31. juli 1980 | første vietnamesiske astronaut (Tuan) | |
Pham Tuan | ||||
Soyuz 38 / Salyut 6 | Yury Romanenko | 18. - 26. september 1980 | første cubanske astronaut (Tamayo Méndez | |
Arnaldo Tamayo Mendez | ||||
Soyuz T-3 / Salyut 6 | Min Leonid-pige | 27. november - 10. december 1980 | udført vedligeholdelse og reparationer af Salyut 6 | |
Oleg Makarov | ||||
Gennady Strekalov | ||||
Soyuz T-4 / Salyut 6 | Vladimir Kovalyonok | 12. marts - 26. maj 1981 | udført biomedicinske eksperimenter | |
Viktor Savinykh | ||||
Soyuz 39 / Salyut 6 | Vladimir Dzhanibekov | 22. - 30. marts 1981 | første mongolske astronaut (Gurragcha) | |
Jugderdemidiin Gurragcha | ||||
Soyuz 40 / Salyut 6 | Leonid Popov | 14. - 22. maj 1981 | første rumænske astronaut (Prunariu) | |
Dumitru Prunariu | ||||
Soyuz T-5 / Salyut 7 / Soyuz T-7 | Anatoly Berezovoy | 13. maj – 10. december 1982 | ny pladsudholdelsesrekord | |
Valentin Lebedev | ||||
Soyuz T-6 / Salyut 7 | Vladimir Dzhanibekov | 24. juni – 2. juli 1982 | første franske astronaut (Chrétien) | |
Aleksandr Ivanchenkov | ||||
Jean-Loup Christian | ||||
Soyuz T-7 / Salyut 7 / Soyuz T-5 | Leonid Popov | 19. - 27. august 1982 | anden kvinde i rummet (Savitskaya) | |
Aleksandr Serebrov | ||||
Svetlana Savitskaya | ||||
Soyuz T-8 | Vladimir Titov | 20. - 22. april 1983 | mislykkedes at docke med Salyut 7 | |
Gennady Strekalov | ||||
Aleksandr Serebrov | ||||
Soyuz T-9 / Salyut 7 | Vladimir Lyakhov | 27. juni – 23. november 1983 | fastgjort Salyut 7 til eksperimentelt solcellebatteri | |
Aleksandr Aleksandrov | ||||
Soyuz T-10 / Salyut 7 / Soyuz T-11 | Min Leonid-pige | 8. februar – 2. oktober 1984 | ny pladsudholdelsesrekord (236 dage 23 timer) | |
Vladimir Solovyov | ||||
Oleg Atkov | ||||
Soyuz T-11 / Salyut 7 / Soyuz T-10 | Yury Malyshev | 3. - 11. april 1984 | første indiske astronaut (Sharma) | |
Gennady Strekalov | ||||
Rakesh Sharma | ||||
Soyuz T-12 / Salyut 7 | Vladimir Dzhanibekov | 17. - 29. juli 1984 | første kvinde til at gå i rummet (Savitskaya) | |
Svetlana Savitskaya | ||||
Igor Volk | ||||
Soyuz T-13 / Salyut 7 | Vladimir Dzhanibekov | 6. juni - 26. september 1985 (21. november [Savinykh]) | repareret død rumstation | |
Viktor Savinykh | ||||
Soyuz T-14 / Salyut 7 | Vladimir Vasyutin | 17. september - 21. november 1985 (26. september [Grechko]) | mission forkortet på grund af uventet psykisk sygdom i Vasyutin | |
Aleksandr Volkov | ||||
Georgy Grechko | ||||
Soyuz T-15 / Mig / Salyut 7 | Min Leonid-pige | 13. marts - 16. juli 1986 | første rumflyvning mellem to rumstationer | |
Vladimir Solovyov | ||||
Soyuz TM-2 / Mir | Aleksandr Laveykin | 5. februar – 30. juli 1987 (29. december [Romanenko]) | ny pladsudholdelsesrekord (Romanenko; 326 dage 12 timer); tilføjelse af Kvant 1 modul til Mir | |
Yury Romanenko | ||||
Soyuz TM-3 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 22. juli - 30. juli 1987 (29. december [Aleksandrov]) | første syriske astronaut (Faris) | |
Aleksandr Pavlovich Aleksandrov | ||||
Muhammed Faris | ||||
Soyuz TM-4 / Mir | Vladimir Titov | 21. december 1987 - 21. december 1988 (29. december 1987 [Levchenko]) | ny pladsudholdelsesrekord (Titov og Manarov; 365 dage 23 timer) | |
Musa Manarov | ||||
Anatoly Levchenko | ||||
Soyuz TM-5 / Mir | Anatoly Solovyov | 7. - 17. juni 1988 | anden bulgarske astronaut (Александров) | |
Viktor Savinykh | ||||
leksandr Panayatov Aleksandrov | ||||
Soyuz TM-6 / Mir | Vladimir Lyakhov | 29. august - 7. september 1988 (4. april 1989 [Polyakov]) | første afghanske astronaut (Mohmand) | |
Valery Polyakov | ||||
Abdul Ahad Mohmand | ||||
Soyuz TM-7 / Mir | Aleksandr Volkov | 26. november 1988 - 27. april 1989 (21. december 1988 [Chrétien]) | Mir blev efterladt besat efter besætningen vendte tilbage til Jorden | |
Sergey Krikalyov | ||||
Jean-Loup Christian | ||||
Soyuz TM-8 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 5. september 1989 - 19. februar 1990 | tilføjelse af Kvant 2 modul til Mir | |
Aleksandr Serebrov | ||||
Soyuz TM-9 / Mir | Anatoly Solovyov | 11. februar – 9. august 1990 | tilføjelse af Kristall-modul til Mir | |
Aleksandr Balandin | ||||
Soyuz TM-10 / Mir | Gennady Manakov | 1. august – 10. december 1990 | besætningen udførte rumvandring for at rette beskadiget luge på Kvant 2 | |
Gennady Strekalov | ||||
Soyuz TM-11 / Mir | Viktor Afanasiyev | 2. december 1990 - 26. maj 1991 (10. december 1990 [Akiyama]) | første japanske statsborger i rummet (Akiyama) | |
Musa Manarov | ||||
Akiyama Toyohiro | ||||
Soyuz TM-12 / Mir | Anatoly Artsebarsky | 18. maj – 10. oktober 1991 (25. marts 1992 [Krikalyov] 26. maj 1991 [Sharman]) | første britiske astronaut (Sharman) | |
Sergey Krikalyov | ||||
Helen Sharman | ||||
Soyuz TM-13 / Mir | Aleksandr Volkov | 2. oktober 1991 - 25. marts 1992 (10. oktober 1991 [Aubakirov; Viehböck]) | første østrigske astronaut (Viehböck) | |
Toktar Aubakirov | ||||
Franz Viehboeck | ||||
Soyuz TM-14 / Mir | Aleksandr Viktorenko | March 17–August 10, 1992 (March 25 [Flade]) | første russiske rumfart efter opsplitning af U.S.S.R. | |
Aleksandr Kalery | ||||
Klaus-Dietrich Flade | ||||
Soyuz TM-15 / Mir | Anatoly Solovyov | 27. juli 1992 - 1. februar 1993 (10. august 1992 [Tognini]) | besætningen udførte rumvandringer for at forlænge Mir's levetid | |
Sergey Avdeyev | ||||
Michel Tognini | ||||
Soyuz TM-16 / Mir | Gennady Manakov | 24. januar – 22. juli 1993 | placerede docking-mål på Mir til brug af rumfærgen Atlantis | |
Aleksandr Poleshchuk | ||||
Soyuz TM-17 / Mir | Vasily Tsibliyev | 1. juli 1993 - 14. januar 1994 (22. juli 1993 [Haigneré]) | let kollision med Mir | |
Aleksandr Serebrov | ||||
Jean-Pierre Haigneré | ||||
Soyuz TM-18 / Mir | Viktor Afanasiyev | 8. januar – 9. juli 1994 (22. marts 1995 [Polyakov]) | ny pladsudholdelsesrekord (Polyakov; 437 dage 18 timer) | |
Yury Usachyov | ||||
Valery Polyakov | ||||
Soyuz TM-19 / Mir | Yury Malenchenko | 1. juli – 4. november 1994 | Malenchenko udførte den første manuelle docking af Progress resupply ship | |
Talgat Musabayev | ||||
Soyuz TM-20 / Mir | Aleksandr Viktorenko | 4. oktober 1994 – 22. marts 1995 (4. november 1994 [Merbold]) | første kvinde til at foretage en langvarig rumflyvning (Kondakova) | |
Elena Kondakova | ||||
Ulf Merbold | ||||
Soyuz TM-21 / Mir | Vladimir Dezhurov | 14. marts – 7. juli 1995 | den første amerikaner, der flyver på russisk rumfartøj (Thagard); tilføjelse af Spektr-modul til Mir | |
Gennady Strekalov | ||||
Norman Thagard | ||||
Soyuz TM-22 / Mir | Yury Gidzenko | 3. september 1995 - 29. februar 1996 | første tysker, der gik i rummet (Reiter) | |
Sergei Avdeyev | ||||
Thomas Reiter | ||||
Soyuz TM-23 / Mir | Yuri Onufriyenko | 21. februar – 2. september 1996 | tilføjelse af Priroda-modul til Mir | |
Yury Usachyov | ||||
Soyuz TM-24 / Mir | Valery Korzun | 17. august 1996 - 2. marts 1997 (2. september 1996 [André-Deshays]) | første franske kvinde i rummet (André-Deshays) | |
Aleksandr Kaleri | ||||
Claudie André-Deshays | ||||
Soyuz TM-25 / Mir | Vasily Tsibliyev | 10. februar – 14. august 1997 (2. marts [Ewald]) | brand beskadigede Mirs iltgenereringssystem alvorligt (23. februar); kollision med Progress punkteret Spektr-modul (25. juni) | |
Alexander Lazutkin | ||||
Reinhold Ewald | ||||
Soyuz TM-26 / Mir | Anatoly Solovyov | 5. august 1997 - 19. februar 1998 | Mirs iltgenereringssystem repareret | |
Pavel Vinogradov | ||||
Soyuz TM-27 / Mir | Talgat Musabayev | 29. januar – 25. August 1998 (19. februar [Eyharts]) | mislykket forsøg på at reparere Spektr solpanel | |
Nikolay Budarin | ||||
Leopold Eyharts | ||||
Soyuz TM-28 / Mir | Gennady Padalka | 13. august 1998 - 28. februar 1999 (28. august 1999 [Avdeyev] 25. august 1998 [Baturin]) | første russiske politiker i rummet (Baturin) | |
Sergey Avdeyev | ||||
Yury baturin | ||||
Soyuz TM-29 / Mir | Viktor Afanasiyev | 20. februar – 28. august 1999 (28. februar [Bella]) | første slovakiske astronaut (Bella) | |
Jean-Pierre Haigneré | ||||
Ivan Bella | ||||
Soyuz TM-30 / Mir | Sergey Zalyotin | 4. april – 16. juni 2000 | sidste beboere i Mir | |
Aleksandr Kaleri | ||||
Soyuz TM-31 / ISS | Yury Gidzenko | 31. oktober 2000 - 21. marts 2001 | første ISS-besætning (ekspedition 1) | |
William Shepherd | ||||
Sergey Krikalyov | ||||
Soyuz TM-32 / ISS | Talgat Musabayev | 28. april - 6. maj 2001 | første rumturist (Tito) | |
Yury baturin | ||||
Dennis Titus | ||||
Soyuz TM-33 / ISS | Viktor Afanasiyev | 21. - 31. oktober 2001 | udveksling af Soyuz-returfartøj til ISS-besætning | |
Claudie Haigneré | ||||
Konstantin Kozeyev | ||||
Soyuz TM-34 / ISS | Yury Gidzenko | 25. april – 5. maj 2002 | første sydafrikanske rum rejsende (Shuttleworth) | |
Roberto Vittori | ||||
Mark Shuttleworth | ||||
Soyuz TMA-1 / ISS | Sergei Zalyotin | 30. oktober - 10. november 2002 | udveksling af Soyuz-returfartøj til ISS-besætning | |
Frank De Winne | ||||
Yury Lonchakov | ||||
Soyuz TMA-2 / ISS | Yury Malchenko Edward Lu | 26. april - 28. oktober 2003 | Ekspedition 7 besætning til ISS | |
Edward Lu | ||||
Soyuz TMA-3 / ISS | Aleksandr Kaleri | 18. oktober 2003 - 30. april 2004 (28. oktober 2003 [Duke]) | Ekspedition 8 besætning (Kaleri, Foale) til ISS | |
Pedro Duque | ||||
Michael Foale | ||||
Soyuz TMA-4 / ISS | Gennadi Padalka | 19. april - 24. oktober 2004 (30. april [Kuipers]) | Ekspedition 9 besætning (Padalka, Fincke) til ISS | |
Andre Kuipers | ||||
Michael Fincke | ||||
Soyuz TMA-5 / ISS | Salizhan Sharipov | 14. oktober 2004 - 24. april 2005 (24. oktober 2004 [Shargin]) | Ekspedition 10 besætning (Sharipov, Chiao) til ISS | |
Leroy Chiao | ||||
Yury Shargin | ||||
Soyuz TMA-6 / ISS | Sergey Krikalyov | 15. april – 11. Oktober 2005 (24. oktober [Vittori]) | Ekspedition 11 besætning (Krikalyov, Phillips) til ISS | |
Roberto Vittori | ||||
John Phillips | ||||
Soyuz TMA-7 / ISS | Valery Tokarev | 1. oktober 2005 - 8. april 2006 (11. oktober 2005 [Olsen]) | Ekspedition 12 besætning (McArthur, Tokarev) til ISS | |
William McArthur | ||||
Gregory Olsen | ||||
Soyuz TMA-8 / ISS | Pavel Vinogradov | 30. marts - 29. september 2006 (8. april [Pontes]) | Ekspedition 13 besætning (Vinogradov, Williams) til ISS; første brasilianske astronaut (Pontes) | |
Jeffrey Williams | ||||
seværdigheder broer | ||||
Soyuz TMA-9 / ISS | Mikhail Tyurin | 18. september 2006 - 21. april 2007 (29. september 2006 [Ansari]) | Ekspedition 14 besætning (Lopez-Alegria, Tyurin) til ISS | |
Michael Lopez-Alegria | ||||
Anousheh Ansari | ||||
Soyuz TMA-10 / ISS | Oleg Kotov | 7. april - 21. oktober 2007 (21. april [Simonyi]) | Ekspedition 15 besætning (Kotov, Yurchikhin) til ISS | |
Fyodor Yurchikhin | ||||
Charles Simonyi | ||||
Soyuz TMA-11 / ISS | Yury Malenchenko | 10. oktober 2007 - 19. april 2008 (21. oktober 2007 [Sheikh]) | Ekspedition 16 besætning (Whitson, Malenchenko) til ISS; første malaysiske astronaut (Sheikh) | |
Peggy Whitson | ||||
Sheikh Muszaphar Shukor | ||||
Soyuz TMA-12 / ISS | Sergey Volkov | 8. april – 24. oktober 2008 (19. april [Yi]) | Ekspedition 17 besætning (Volkov, Kononenko) til ISS; første anden generations kosmonaut (Volkov); første koreanske astronaut (Yi) | |
Oleg Kononenko | ||||
Yi So-Yeon | ||||
Soyuz TMA-13 / ISS | Yuri Lonchakov | 12. oktober 2008 - 8. april 2009 (24. oktober 2008 [Garriott]) | Ekspedition 18 besætning (Fincke, Lonchakov) til ISS; første anden generation af amerikansk rumfart (Garriott) | |
Michael Fincke | ||||
Richard Garriott | ||||
Soyuz TMA-14 / ISS | Gennadi Padalka | 26. marts - 11. oktober 2009 (8. april [Simonyi]) | Ekspeditioner 19 og 20 besætning (Padalka, Barratt); første gentagne rumturist (Simonyi) | |
Michael Barratt | ||||
Charles Simonyi | ||||
Soyuz TMA-15 / ISS | Roman Romanenko | 27. maj – 1. december 2009 | Ekspeditioner 20 og 21 besætning; bragte ISS til fuld besætning på seks | |
Frank De Winne | ||||
Robert Thirsk | ||||
Soyuz TMA-16 / ISS | Maksim Suryaev | 29. september 2009– 18. marts 2010 (11. oktober 2009 [Laliberté]) | Ekspeditioner 21 og 22 besætning (Suryaev, Williams) | |
Jeffrey Williams | ||||
Guy Laliberté | ||||
Soyuz TMA-17 / ISS | Oleg Kotov | 21. december 2009 - 2. juni 2010 | Ekspeditioner 22 og 23 besætning | |
Noguchi Soichi | ||||
Timothy Creamer | ||||
Soyuz TMA-18 / ISS | Aleksandr Skvortsov | April 4–September 25, 2010 | Ekspeditioner 23 og 24 besætning | |
Mikhail Korniyenko | ||||
Tracy Caldwell-Dyson | ||||
Soyuz TMA-19 / ISS | Fyodor Yurchikhin | 16. juni – 26. november 2010 | Ekspeditioner 24 og 25 besætning | |
Shannon Walker | ||||
Douglas Wheelock | ||||
Soyuz TMA-01M / ISS | Aleksandr Kaleri | 8. oktober 2010 – 16. marts 2011 | Ekspeditioner 25 og 26 besætning | |
Oleg Skripochka | ||||
Scott Kelly | ||||
Soyuz TMA-20 / ISS | Dmitry Kondratyev | 15. december 2010 – 24. maj 2011 | Ekspeditioner 26 og 27 besætning | |
Paolo Nespoli | ||||
Catherine Coleman | ||||
Soyuz TMA-21 / ISS | Aleksandr Samokutyayev | April 5–September 16, 2011 | Ekspeditioner 27 og 28 besætning | |
Andrei Borisenko | ||||
Ronald Garan | ||||
Soyuz TMA-02M / ISS | Sergey Volkov | 7. juni – 22. november 2011 | Ekspeditioner 28 og 29 besætning | |
Furukawa Satoshi | ||||
Michael Fossum | ||||
Soyuz TMA-22 / ISS | Anton Shkaplerov | November 11, 2011–April 27, 2012 | Ekspeditioner 29 og 30 besætning | |
Anatoly Ivanishin | ||||
Daniel Burbank | ||||
Soyuz TMA-03M / ISS | Oleg Kononenko | 21. december 2011 – 1. juli 2012 | Ekspeditioner 30 og 31 besætning | |
André Kuipers | ||||
Donald Pettit | ||||
Soyuz TMA-04M / ISS | Gennady Padalka | 15. maj – 17. september 2012 | Ekspeditioner 31 og 32 besætning | |
Sergey Revin | ||||
Joseph Finish | ||||
Soyuz TMA-05M / ISS | Yury Malenchenko | 15. juli – 19. november 2012 | Ekspeditioner 32 og 33 besætning | |
Sunita Williams | ||||
Hoshide Akihiko | ||||
Soyuz TMA-06M / ISS | Oleg Novitsky | 23. oktober 2012 - 16. marts 2013 | Ekspeditioner 33 og 34 besætning | |
Yevgeny Tarelkin | ||||
Kevin Ford | ||||
Soyuz TMA-07M / ISS | Roman Romanenko | 19. december 2012 - 14. maj 2013 | Ekspeditioner 34 og 35 besætning | |
Chris Hadfield | ||||
Thomas Marshburn | ||||
Soyuz TMA-08M / ISS | Pavel Vinogradov | 28. marts - 11. september 2013 | Ekspeditioner 35 og 36 besætning | |
Aleksandr Misurkin | ||||
Christopher Cassidy | ||||
Soyuz TMA-09M / ISS | Fyodor Yurchikhin | 28. maj - 11. november 2013 | Ekspeditioner 36 og 37 besætning; rumvandring forkortet, da vand lækkede ind i Parmitano hjelm (16. juli) | |
Luca Parmitano | ||||
Karen Nyberg | ||||
Soyuz TMA-10M / ISS | Oleg Kotov | 25. september 2013 - 11. marts 2014 | Ekspeditioner 37 og 38 besætning | |
Sergey Ryazansky | ||||
Michael Hopkins | ||||
Soyuz TMA-11M / ISS | Mikhail Tyurin | 7. november 2013 - 14. maj 2014 | Ekspeditioner 38 og 39 besætning | |
Richard Mastracchio | ||||
Wakata Koichi | ||||
Soyuz TMA-12M / ISS | Aleksandr Skvortsov | 25. marts - 11. september 2014 | Ekspeditioner 39 og 40 besætning | |
Oleg Artemyev | ||||
Steven Swanson | ||||
Soyuz TMA-13M / ISS | Maksim Surayev Gregory Wiseman Alexander Gerst | 28. maj – 10. november 2014 | Ekspeditioner 40 og 41 besætning | |
Gregory Wiseman | ||||
Alexander Barley | ||||
Soyuz TMA-14M / ISS | Aleksandr Samokutyayev | 26. september 2014 - 12. marts 2015 | Ekspeditioner 41 og 42 besætning | |
Yelena serova | ||||
Barry Willmore | ||||
Soyuz TMA-15M / ISS | Anton Shkaplerov | 24. november 2014 – 11. juni 2015 | Ekspeditioner 42 og 43 besætning | |
Samantha Cristoforetti | ||||
Terry Virts | ||||
Soyuz TMA-16M / ISS | Gennadi Padalka | 27. marts 2015 – 2. marts 2016 (12. september 2015 [Padalka]) | Ekspeditioner 43, 44, 45 og 46 besætning (Padalka Expeditions 43 og 44) | |
Mikhail Korniyenko | ||||
Scott Kelly | ||||
Soyuz TMA-17M / ISS | Oleg Kononenko | 23. juli - 11. december 2015 | Ekspeditioner 44 og 45 besætning | |
Yui Kimiya | ||||
Kjell Lindgren | ||||
Soyuz TMA-18M / ISS | Sergey Volkov | 2. - 12. september 2015 (2. marts 2016 [Volkov]) | Ekspeditioner 45 og 46 besætningsmedlemmer (Volkov); første danske astronaut (Mogensen) | |
Andreas Mogensen | ||||
Aydyn Aimbetov | ||||
Soyuz TMA-19M / ISS | Yury Malenchenko | 15. december 2015 - 18. juni 2016 | Ekspeditioner 46 og 47 besætning | |
Timothy Kopra | ||||
Timothy Peake | ||||
Soyuz TMA-20M / ISS | Aleksey Ovchinin | 19. marts - 7. september 2016 | Ekspeditioner 47 og 48 besætning | |
Oleg Skripochka | ||||
Jeffrey Williams | ||||
Soyuz MS-01 / ISS | Anatoly Ivanishin | 7. juli – 30. oktober 2016 | Ekspeditioner 48 og 49 besætning | |
Onishi Takuya | ||||
Kathleen Rubins | ||||
Soyuz MS-02 / ISS | Sergey Ryzhikov | 19. oktober 2016– | Ekspeditioner 49 og 50 besætning | |
Andrey Borisenko | ||||
Robert Kimbrough | ||||
Soyuz MS-03 / ISS | Oleg Novitsky | 18. november 2016– | Ekspeditioner 50 og 51 besætning | |
Thomas Pesquet | ||||
Peggy Whitson |
Copyright © Alle Rettigheder Forbeholdes | asayamind.com